A blog készítés egy népszerű és hasznos tevékenység, amellyel megoszthatod a gondolataidat, tudásodat, élményeidet, vagy akár pénzt is kereshetsz. Ebben a cikkben bemutatom, hogyan készíthetsz egy profi blogot a WordPress platformmal, amely a világ legnépszerűbb weboldal-kezelő rendszere. A WordPress segítségével könnyen és gyorsan létrehozhatsz egyedi és vonzó blogokat, amelyeket testreszabhatsz a saját ízlésednek és céljaidnak megfelelően. A cikk végére megtanulod, hogyan épül fel egy blog bejegyzés, milyen tartalmakat érdemes használnod, és hogyan kezelheted a WordPress felületét.
Hogyan lássak neki a blog készítés-nek?
Egy blog készítés általában három fő részből áll: a címből, a bevezetőből, és a törzsből. Nézzük meg ezeket részletesebben!
- A cím a blog készítés legfontosabb eleme, hiszen ez az, ami felkelti a potenciális olvasók figyelmét, és ráveszi őket, hogy rákattintsanak a bejegyzésre. A címnek érdekesnek, figyelemfelkeltőnek, és relevánsnak kell lennie a bejegyzés tartalmával kapcsolatban. A cím hossza általában 5-15 szó között van, és tartalmazhat kulcsszavakat, kérdéseket, ígéreteket, vagy akár ellentmondásokat is.
- A bevezető a blog készítés második legfontosabb eleme, hiszen ez az, ami megtartja vagy elveszíti az olvasók érdeklődését. A bevezetőnek rövidnek, lényegretörőnek, és vonzónak kell lennie, és fel kell vázolnia, hogy miről szól a bejegyzés, és milyen hasznot hoz az olvasónak. A bevezető hossza általában 1-3 bekezdés között van, és tartalmazhat statisztikákat, idézeteket, személyes történeteket, vagy akár provokatív állításokat is.
- A törzs a blog bejegyzés legterjedelmesebb és legtartalmasabb eleme, hiszen ez az, ami bemutatja a bejegyzés fő üzenetét, érveit, és információit. A törzsnek logikusnak, érthetőnek, és értékesnek kell lennie, és meg kell felelnie az olvasók elvárásainak és kérdéseinek. A törzs hossza változó lehet, attól függően, hogy milyen típusú és mélységű a bejegyzés, de általában 300-3000 szó között van. A törzs tartalmazhat alfejezeteket, listákat, táblázatokat, képeket, videókat, vagy egyéb vizuális elemeket, amelyek segítenek a szöveg tagolásában, érdekességében, és érvelésében.

Egy blog készítés milyen tartalmat, szövegeket, képet, videót egyéb elemeket tartalmazhat ?
Egy blog bejegyzés tartalma nagyban függ attól, hogy milyen témával és céllal foglalkozik a blog. Általánosságban elmondható, hogy egy blog bejegyzés tartalmazhat:
Szöveget:
Ez a blog bejegyzés legfontosabb és leggyakoribb eleme, hiszen ez hordozza a bejegyzés mondanivalóját, információit, és stílusát. A szövegnek jól megírtnak, érdekesnek, és hitelesnek kell lennie, és tartalmaznia kell a bejegyzés kulcsszavait, amelyek segítik a keresőoptimalizálást (SEO). A szövegnek tagolt, bekezdésekre bontott, és alfejezetekkel ellátott kell lennie, hogy könnyen olvasható és áttekinthető legyen. A szöveg hossza változhat, de általában 300 szónál rövidebb és 3000 szónál hosszabb bejegyzést nem érdemes írni.
Képet:
A kép egy vizuális elem, amely segít felhívni az olvasók figyelmét, megtörni a szövegfalat, és illusztrálni a bejegyzés témáját vagy pontjait. A képnek minőségin, relevánsnak, és jogtisztának kell lennie, és nem szabad túl sokat használni, hogy ne zavarja az olvasást. A képet érdemes elhelyezni a bejegyzés elején, a bevezető után, vagy az alfejezetek között, és ellátni egy rövid leírással, amely tartalmazza a bejegyzés kulcsszavait. A kép mérete és formátuma is fontos, hiszen befolyásolja a bejegyzés betöltési idejét és megjelenését. A kép méretét érdemes optimalizálni, hogy ne legyen túl nagy vagy túl kicsi, és a formátumát érdemes JPG, PNG, vagy GIF-re állítani, attól függően, hogy milyen típusú a kép.
Videót:
A videó egy másik vizuális elem, amely segít felkelteni az olvasók érdeklődését, szemléltetni a bejegyzés témáját vagy pontjait, és növelni az elköteleződést. A videó használata akkor ajánlott, ha a bejegyzés olyan témával foglalkozik, amelyet jobban lehet bemutatni mozgóképpel, mint például egy termék használata, egy oktatóanyag, vagy egy interjú. A videó használatának azonban vannak hátrányai is, mint például a nagy fájlméret, a hosszú betöltési idő, vagy az olvasók figyelmének elterelése. Ezért a videót érdemes csak akkor használni, ha valóban hozzáad értéket a bejegyzéshez, és nem helyettesíti a szöveget. A videót érdemes elhelyezni a bejegyzés elején, a bevezető után, vagy az alfejezetek között, és ellátni egy rövid leírással, amely tartalmazza a bejegyzés kulcsszavait. A videót érdemes beágyazni a bejegyzésbe egy külső platformról, mint például a YouTube, a Vimeo, vagy a Wistia, amelyek segítenek a videó optimalizálásában és kezelésében.


Egyéb elemeket:
Egy blog bejegyzés tartalmazhat még más elemeket is, amelyek segítenek a bejegyzés érdekességében, érthetőségében, és hitelességében. Ilyen elemek például a következők:
Táblázat:
A táblázat egy strukturált elem, amely segít bemutatni adatokat, összehasonlítani tényeket, vagy kiemelni tulajdonságokat. A táblázat használata akkor ajánlott, ha a bejegyzés olyan témával foglalkozik, amelyet jobban lehet ábrázolni számokkal, mint például egy statisztika, egy kutatás, vagy egy teszt. A táblázatnak egyszerűnek, áttekinthetőnek, és pontosnak kell lennie, és nem szabad túl sokat használni, hogy ne legyen unalmas vagy zavaró. A táblázatot érdemes elhelyezni a bejegyzés törzsében, az alfejezetek között, és ellátni egy rövid leírással, amely tartalmazza a bejegyzés kulcsszavait. A táblázatot érdemes formázni a WordPress beépített táblázat szerkesztőjével, vagy egy külső táblázat készítő eszközzel, mint például a TablePress, a WP Table Builder, vagy a Ninja Tables.
Lista:
A lista egy felsorolásos elem, amely segít bemutatni pontokat, lépéseket, tippeket, vagy választási lehetőségeket. A lista használata akkor ajánlott, ha a bejegyzés olyan témával foglalkozik, amelyet jobban lehet ábrázolni elemekkel, mint például egy útmutató, egy tanácsadás, vagy egy vélemény. A listának rövidnek, lényegretörőnek, és hasznosnak kell lennie, és nem szabad túl sokat használni, hogy ne legyen hosszadalmas vagy felszínes. A listát érdemes elhelyezni a bejegyzés törzsében, az alfejezetek között, és ellátni egy rövid bevezetéssel, amely tartalmazza a bejegyzés kulcsszavait. A listát érdemes formázni a WordPress beépített lista szerkesztőjével, vagy egy külső lista készítő eszközzel, mint például a Listly, a WPForms, vagy a Thrive Quiz Builder.
Hivatkozás:
A hivatkozás egy linkelt elem, amely segít utalni más forrásokra, weboldalakra, vagy bejegyzésekre. A hivatkozás használata akkor ajánlott, ha a bejegyzés olyan témával foglalkozik, amelyet jobban lehet alátámasztani más információkkal, mint például egy kutatás, egy idézet, vagy egy ajánlás. A hivatkozásnak relevánsnak, megbízhatónak, és frissnek kell lennie, és nem szabad túl sokat használni, hogy ne legyen zavaró vagy spamnek tűnő. A hivatkozást érdemes elhelyezni a bejegyzés törzsében, a szövegben, és ellátni egy rövid magyarázattal, amely tartalmazza a bejegyzés kulcsszavait. A hivatkozást érdemes formázni a WordPress beépített link szerkesztőjével, vagy egy külső link kezelő eszközzel, mint például a Pretty Links, a ThirstyAffiliates, vagy a Yoast SEO.


Hogyan érdemes elkészíteni egy blog oldalt?
Egy blog oldal az a weboldal, ahol a blog bejegyzések megjelennek, és ahol az olvasók böngészhetik, olvashatják, és kommentálhatják őket. Egy blog oldalnak vonzónak, átláthatónak, és felhasználóbarátnak kell lennie, hogy az olvasók könnyen megtalálják és élvezzék a blog tartalmát. Egy blog oldal elkészítésének négy fő lépése van: blog oldal létrehozása, blog oldal beállítása, blog oldal testreszabása, és blog oldal optimalizálása. Nézzük meg ezeket részletesebben!
Blog oldal létrehozása:
A blog oldal létrehozása a WordPress felületén egyszerű és gyors. Ehhez csak annyit kell tenned, hogy a WordPress adminisztrációs panelen belépsz a Pages > Add New menüpontba, és létrehozol egy új oldalt. Az új oldal címének adj egy olyan nevet, ami jól tükrözi a blogod témáját, például “Blog”, “Cikkek”, “Hírek”, stb. Az új oldal tartalmának hagyd üresen, hiszen a blog bejegyzéseid automatikusan meg fognak jelenni rajta. Az új oldal publikálása előtt még állítsd be a jobb oldali panelen, hogy az oldal sablonja “Blog” legyen, hogy a WordPress tudja, hogy ez lesz a blog oldalad.
Blog oldal beállítása:
A blog oldal beállítása a WordPress felületén szintén egyszerű és gyors. Ehhez csak annyit kell tenned, hogy a WordPress adminisztrációs panelen belépsz a Settings > Reading menüpontba, és kiválasztod, hogy melyik oldal legyen a blog oldalad. Ehhez a Your homepage displays résznél válaszd ki a “A static page” opciót, és a Posts page legördülő menüből válaszd ki az előző lépésben létrehozott blog oldaladat. Ezen a panelen még beállíthatod, hogy hány bejegyzés jelenjen meg egy oldalon, és milyen sorrendben. Ha kész vagy, kattints a Save Changes gombra.
Blog oldal testreszabása:
A blog oldal testreszabása a WordPress felületén egy kicsit bonyolultabb, de még mindig könnyen elvégezhető. Ehhez csak annyit kell tenned, hogy a WordPress adminisztrációs panelen belépsz az Appearance > Customize menüpontba, és kiválasztod a blog oldaladat. Itt megjelenik egy élő előnézet, ahol láthatod, hogy hogyan fog kinézni a blog oldalad, és milyen beállításokat változtathatsz meg rajta. A bal oldali panelen található különböző menüpontok segítségével testreszabhatod a blog oldalad kinézetét, mint például a színeket, a betűtípusokat, a fejlécet, a láblécet, a menüt, a widgeteket, stb. Ha kész vagy, kattints a Publish gombra, hogy elmenthesd a változtatásokat.
Blog oldal optimalizálása:
A blog oldal optimalizálása a WordPress felületén egy fontos, de nem kötelező lépés, amellyel javíthatod a blog oldalad teljesítményét, biztonságát, és keresőbarát voltát. Ehhez csak annyit kell tenned, hogy a WordPress adminisztrációs panelen belépsz a Plugins > Add New menüpontba, és telepítesz néhány hasznos bővítményt, amelyek segítenek a blog oldalad optimalizálásában. Ilyen bővítmények például a következők:
- Yoast SEO: Ez egy bővítmény, amely segít a blog oldalad keresőoptimalizálásában, azaz abban, hogy a blog oldalad jobban megjelenjen a Google és más keresők találati listájában. A Yoast SEO bővítmény segítségével beállíthatod a blog oldalad címét, leírását, kulcsszavait, és más metaadatokat, amelyek fontosak a keresők számára. A Yoast SEO bővítmény segítségével ellenőrizheted és javíthatod a blog bejegyzéseid SEO minőségét, olvashatóságát, és linkelését is.
- WP Rocket: Ez egy bővítmény, amely segít a blog oldalad gyorsításában, azaz abban, hogy a blog oldalad gyorsabban betöltődjön a böngészőben. A WP Rocket bővítmény segítségével optimalizálhatod a blog oldalad fájlméretét, tömörítheted a képeket, a CSS-t, és a JavaScriptet, gyorsítótárazhatod a blog oldaladat, és más technikákat alkalmazhatsz, amelyek csökkentik a blog oldalad betöltési idejét.
- Wordfence Security: Ez egy bővítmény, amely segít a blog oldalad biztonságában, azaz abban, hogy a blog oldalad védve legyen a hackerek, a vírusok, és más fenyegetések ellen. A Wordfence Security bővítmény segítségével ellenőrizheted és javíthatod a blog oldalad biztonsági beállításait, védekezhetsz a brute force támadások, a rosszindulatú kódok, és a spam kommentek ellen, és értesülhetsz a blog oldalad állapotáról és esetleges problémáiról.


Ha szeretnél magad elkészíteni saját weboldalad akkor ajánlom a honlap szerkesztés tanfolyam cikk olvasásával kezdjed. Illetve a kapcsolattartási elérhetőségek egyikén fel tudod venni velem a kapcsolatot ha új weboldal vagy meglévő honlap karbantartásával szeretnél megbízni. További cikkeim, amelyek érdesek és hasznosak lehetnek számodra, mielőtt belevágnál a honlapkészítés világába: weblapkészítés árak, wordpress sablonok, wordpress weboldal készítés ingyen, honlap olcsón, facebook borítókép, wix webldal készítés, hírlevél készítése mailchimp használatával.